Vibrasyon Ölçümü

Vibrasyon Ölçümü

Vibrasyon Ölçüm Analiz Hizmeti ve Raporlandırılması

Kestirimci Bakım Hizmetlerini Kullanan Firmalarda Bakım Maliyetleri Düşer, Arıza Süreleri Minimuma İner. Yedek Parça Ve Stoklama Azalır, Üretim Maksimuma Çıkar, Enerji Kayıpları Minimuma İner, Kısacası Tesisler ve Fabrikalar Bu Bakım Modülüyle Büyük Kazançlar Elde Eder.

Makina sağlığındaki değişimler, arızaları ifade edecek paramet­relerin, periyodik ölçümlerle izlenmesi ile belirlenir. Buna Kestirimci Bakım uygulaması adı verilir. Kestirimci Bakım Sisteminin ana omur­gası Vibrasyon-Titreşim Analiz teknolojilerinden oluşur. Bunun nedeni, arıza konumuna giren makinalarda öncelikle titreşimin oluşmasıdır.
Döner makinaların sağlığı ile ilgili en ayrıntılı bilgi, yataklar üzerinden alınan titreşim (vibrasyon) ölçümlerinin analizi ile edinilir. Her arıza, fiziksel özelliklerine göre farklı frekanslarda kendini göster­mektedir. Titreşimin, bir rakamla nitelenmesi, bir orkestra müziğinin 85 dB-A gibi bir değerle tanımlanması gibidir. Bu değer müzi­ğin notaları yerine, ses şiddetinin alçak ya da yüksek ayrımı yapılmasını sağlar. Bu şekilde rakamla verinin sürekli izlemesi ile bir artış olduğunda uyarı alınması sağlanır. Ancak yükselme nedeninin, bu örnekte hangi müzik aletince üretilen hangi notadan kaynaklandığı, yaylı sazlardan, kemandan mı yoksa sesli sazlardan flütten mi geldiği bilgisini vermez. Titreşim Analizi bunun ayırt edilmesini, vibrasyonun rulman arızasından mı, kaplin ayarsızlığından mı, dişli sorunundan mı yoksa balansızlıktan mı kaynaklandığının ayırt edilmesini sağlar.

Mühendislik hizmetlerinde 7/24 her zaman yanınızdayız.

BİZE ULAŞIN