Lazerli Hizalama Hizmetleri

Lazerli Hizalama Hizmetleri

Lazerli Hizalama Hizmetleri


Kaplin ayarı, farklı aletlerle yapılabilmektedir. Bunu yapmanın en kolay yolu, kaplinin iki yarısı üzerine yerleştirilen bir cetvel veya mastar vasıtasıyla göz kararı ayarlama yapmaktır. Sonuç pek hassas değildir ve yapan kişinin becerisine bağlıdır. Daha hassas bir sonuç komparatör kullanılarak elde edilebilir. Bilgi birikimine sahip ve deneyimli biri tarafından uygulandığında iyi ve güvenilir sonuçlar alınabilir, fakat bu işlem uzun süre ve sabır gerektirir.

Çok daha kolay ve çok daha hassas bir yöntem de lazerli kaplin ayar cihazları kullanmaktır. Özel bilgi birikimi gerektirmeden hassas ve güvenilir sonuçlar ortaya koyar.

Kaplin Ayarsızlığı eksen kaçıklığı, kasıntı adları ile de anılmaktadır. Kaplin ayarsızlığı bir eksenel kaçıklık sorunu­dur. Milden mile tutturulacak Lazerli ayar cihazları ile giderilir.
Kaplinler görevi itibari ile üzerinde bulundurduğu devir ve torku karşısındaki mile aktarmaya yarayan çeşitli biçim ve özelliklerde üretilen güç aktarım organıdır. Kaplin ayarı, sistemin düzgün çalışmasında en önemli unsurlar­dan biridir. Mekanik sistemlerinin geliştiği günümüzde, hizalama (kaplin ayarı) periyodik bakım çalışmasının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.
Kötü hizalanmış şaftlar birçok makine problemine neden olmaktadır: Yapılan testler yanlış hizalamanın nere­deyse makine arızalarının %50'sine neden olduğunu göstermektedir. Yanlış hizalama yapıldığında kaplin içerisinde oluşan kuvvetler nedeniyle şaft üzerindeki yükler önemli ölçüde artmaktadır. Kaplin ayarı iyi yapıla­mayan makinelerde; rulman hasarları, kaplin hasarları artar, salmastra sızdırma problemleri yaşanır ve enerji maliyetleri yükselir. Lazerli kaplin ayarı hassas, çabuk ve güvenilir ayar imkanı sağlayarak tüm bu olumsuzlukların ve plansız duruşların önüne geçer.

Mühendislik hizmetlerinde 7/24 her zaman yanınızdayız.

BİZE ULAŞIN